Kontaktujte nás: 0905 600 780, 0911 678 780,  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Magnetoterapia

Magnetoterapia

Jedná sa o terapiu nízko-frekvenčným pulzným poľom. Magnetoterapia je bezpečná fyzikálna metóda na liečenie mnohých chorôb. Nanešťastie mnohí ľudia vedia len o použití trvalých magnetov, ako napríklad statického magnetického poľa. Pritom je výrazný rozdiel v tom, ako sa statické a pulzné magnetické pole využíva. Dlhodobé skúsenosti a mnohé klinické štúdie potvrdzujú, že pulzné magnetické pole prináša oveľa lepšie výsledky.

Prvá zmienka o použití magnetu ako liečebného prostriedku sa datuje už do obdobia 3500r. pr.nl.l. v Číne. Vedecké základy pre magnetoterapiu boli položené na rozhraní 19. a 20.storočia v náväznosti na rozvoj fyziky, chémie a elektrofyziológie a J.C.Maxwell tieto poznatky zovšeobecnil v podobe tzv. maxwellovych rovníc. Napríklad v Českej republike, napríklad, je pulzná magnetoterapia veľmi populárnou fyzikálnou metódou a stala sa štandardnou časťou terapeutických procedúr pri záchvatoch, v rehabilitačných centrách a pod.


Je vedecky dokázané, že magnetické pole s vhodnými parametrami má liečbené účinky v celej škále ochorení. Aplikáciou pulzného magnetického poľa dochádza k pozitívnym zmenám aktivity niektorých enzýmov a biochemických pochodov.
V tkanivách vznikajú slabé elektrické prúdy, na ktoré reagujú ióny obsiahnuté v bunkách, čím dochádza k zmene povrchového elektrického potenciálu buniek, čím sa mení priepustnosť biologických membrán, ovplyvňuje sa transport dôležitých látok do bunky a opačne.

MagnetoterapiaPulzná magnetoterapia sa v Európe používa už veľmi dlho, a to vo východnej a strednej Európe, zatiaľčo terapeutické účinky statického magnetického poľa boli skúmané na západe. Napríklad v Českej republike, napríklad, je pulzná magnetoterapia veľmi populárnou fyzikálnou metódou a stala sa štandardnou časťou terapeutických procedúr pri záchvatoch, v rehabilitačných centrách a pod.

Ako magnetoterapia pôsobí

Účinok magnetického poľa sa lokalizuje na rozhraní buniek v tkanivách a je založený na zmene elektrických potenciálov na povrchu buniek. Z tohto javu  vyplývajú jednotlivé účinky:

- regeneruje a masíruje hlboké tkanivá
- tíši bolesti
- stimuluje látkovú výmenu
- podporuje delenie buniek
- odstraňuje poruchy prekrvenia
- zvyšuje prívod kyslíka
- rozširuje cievy
- urýchľuje krvný obeh
- podporuje prečisťovanie lymfatických dráh
- podporuje imunitný systém

Liečebné účinky nízkofrekvenčného pulzného magnetického poľa možno zhrnúť následovne:

- urýchľujú látkovú výmenu a detoxikačné procesy
- vazodilatačný efekt
- myorelaxačný efekt
- hojivý a regeneračný, protizápalový a antireumatický účinok
- analgetický účinok
- protiedémový účinok

Spôsob aplikácie a dĺžka trvania magnetoterapie


MagnetoterapiaÚčinok a efekt magnetoterapie je u každého pacienta individuálny, vo všeobecnosti sa odporúča: minimálne 10 aplikácií (podľa klinického stavu aj viac), dĺžka expozície (v závislosti od diagnózy) 20-30minút, aplikácia by mala byť niekoľkokrát týždenne, optimálne denne.

Magnetoterapia sa vykonáva pomocou  doskového aplikátora, alebo aplikátora v tvare valca (solenoid)- podľa lokalizácie postihnutia resp. ochorenia, na  presne stanovených miestach tela.

 

(väčšinový zdroj informácií: MUDr. Zuzana Kudziová článok http://www.zzz.sk)