Kontaktujte nás: 0905 600 780, 0911 678 780,  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Škrkavky v čreve

Škrkavka v čreveSpôsobujú poruchy metabolizmu a NERVOVÉHO SYSTÉMU (poznámka: K podrobnejšiemu objasnenie všetkých fáz škrkavkovej nákazy prispeli vedci z uzbeckého vedeckovýskumného inštitútu parazitológia A.N. Brudastov a V.P. Lsmelev. V roku 1971 sa úmyselne infikovali vajíčkami škrkaviek a podrobne popísali dovtedy málo známe etapy rozvoja a migrácie škrkaviek po tele. (Lö fflerov syndróm: V roku 1932 popísal Löffler pľúcne infiltráty, viditeľné aj na röntgene, spôsobené migráciou škrkaviek, s vysokou eozinofíliou = nárastom špeciálnych bielych krviniek). V roku 1936 popísal eozinofilný infiltrát srdca.

O napadnutí plodov škrkavkami cez placentu som už hovorila. Preto by sa mladé ženy, ktoré chcú otehotnieť, mali zbaviť invázie ešte pred počatím. Nádejne sa javí rezonančné vyšetrenie. Nielen že je schopné určiť asi 40 druhov parazitov a taxonomicky ich zaradiť, je tiež schopné určiť orgán, v ktorom sa vyskytujú a stupeň ich vývoja (pozn. prekl. - to posledné Salvia neumožňuje).

 

ANISAKIDÓZY

Patria ku škrkavkovitým. Obývajú obvykle črevo alebo žalúdok hostiteľa, živia sa tráveninami. Pozemné druhy majú hrubostenné vajíčka, vodné druhy naopak tenkostenné. Môžu sa prenášať cez placentu aj materským mliekom. Vodné anisakidy sú viazané na vodné organizmy - ryby, morské cicavce a rybožravé vtáky (u nás sa vyskytujú vo veľkom množstve aj v importovaných morských rybách; človek sa môže nakaziť zjedením tepelne neupravenej alebo nezmrazenej ryby - pozn. prekl.). Larvy prenikajú stenou žalúdka alebo čreva, čo je v akútnych prípadoch sprevádzané vracaním a silnými bolesťami. Niekedy môžu migrovať aj do iných tkanív, ich výskyt je potom sprevádzaný opuchmi a zápalmi. V čreve tvoria charakteristické granulómy.

V začiatkoch nákazy sa prvotné príznaky - bolesti, zvracanie, točenie hlavy - opakujú vždy po jedle, takže nikoho nenapadne spočiatku podozrievať anisakidu (literatúra: "Medicínska mikrobiológia" V.I. Pokrovskoj a O.K. Pozdechov). Ako ide čas, granulómy a zhrubnuté miesta v čreve sa rozrastajú, a symptómy sa začínajú podobať rakovine žalúdka alebo čreva.Tieto symptómy sú typické pre všetky škrkavkovité. To znamená zlú priestupnosť tráviaceho traktu pre potravu, striedajúce sa zápchy a hnačky, nekontrolovateľné kŕče po jedle.Dokonca ešte ani v tomto štádiu nemusia bežné vyšetrenia (röntgen, ultrazvuk) ukázať množstvo drobných nádorov (cýst). Okrem zažívacích ťažkostí iné bolestivé symptómy nie sú, takže pacienti môžu dlho prechádzať nákazu bez stanovenia presnej príčiny ťažkostí.

Ak už sa obrátia na lekára, je to väčšinou vysvetlené ako otrava jedlom. A ešte, keď sa ukáže, že nepriechodnosť čreva je už vážna, vykonajú sa ďalšie vyšetrenia s najčastejším záverom - rakovina. Ak sa pacient obráti rovno na onkológov, ti vidia, že sú zažívacie orgány akoby zvonku pokryté vredy a uzlami: pobrušnica, hltan, žalúdok, dvanástnik, tenké a hrubé črevo, žlčník a pankreas. Nasleduje hrozná diagnóza - neoperabilný nádor. Pacient potom aj počas chemoterapie umiera hladom kvôli nepriechodnému kolonu.