Kontaktujte nás: 0905 600 780, 0911 678 780,  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Škrkavky v hlavnom mozgu

Vo vedeckých pojednávaniach zahraničných autorov sa hovorí o možnosti napadnutia hlavného mozgu škrkavkami. Advances in veterinary Science, autori J.R. Innes a M.J. Saunclers, 1957, Acta neuropatológia autorov W. Gruneberg a P.B. Diesel, 1965. Dokazujú to morfologickými testami a výskumami pri pitvách. Ale konečné potvrdenie toho, čo som nachádzala u svojich pacientov, som dostala až v práci Dr. H.R. Clarkovej.

Tá na základe mnohoročných výskumov objavila špeciálna formu škrkaviek Ascaris megalocephalon. A vďaka práci profesora U.V. Gotovskového máme na našej klinike teraz zariadenie, ktoré umožňuje likvidovať tieto parazity bez toho, aby sa ničili ľudské bunky. Klinické prejavy napadnutia mozgu askaridami môžu byť rozmanité v závislosti na lokalizácii lariev. Pokiaľ sú v plienkach, rozvíja sa meningoencefalitída s migrenóznymi bolesťami hlavy. Ak sú lokalizované v brázdach v niektorých častiach šedej kôry, vytvárajú sa granulómy.Nakoniec sa objavujú symptómy opuchu mozgu: STRATY VEDOMIA, epileptické záchvaty, kŕče. Ak je granulóm lokalizovaný v blízkosti očného alebo zrakového nervu, vyvoláva oslabenie zraku a poruchy sluchu až hluchotu.

V roku 1966 výskumníčka L.A. Sosipatrová objavila vo veľkom mozgu oviec, napadnutých prasacou škrkavkou, výraznú CIEVNU reakciu: ZÁPAL STIEN CIEV, perivaskulárne bunkové infiltráty s nánosom eozinofilov. V roku 1973 S.G. Arakčejevová a B.R. Rustavov potvrdili tento objav: odkryli vo veľkom mozgu zvierat infiltráty okolo ciev v mozgu a v mozgových plenách, pričom tieto zmeny sa v priebehu času zhoršovali. Takýmto spôsobom napadnutie CNS larvičkami škrkaviek môže imitovať klinický obraz mozgového nádoru. Pri VRT diagnostike u pacientov s MIGRÉAMI, NEJASNÝMI BOLESŤAMI, S VÝPADKAMI VEDOMIA, ZVÝŠENÍM KRVNÉHO TLAKU, KŔČMI, DEPRESIAMI a RÔZNYMI NEUROLOGICKÝMI PORUCHAMI sa často objavuje Ascaris megalocefalon. Prevláda lokalizácia záhlavnej, temennej a spodiny lebečnej. Cerebrálne poškodenia sú charakterizované lymfaticko-plazmobunkovými perivaskulárnymi infiltráciami, opuchom, infiltráciou mozgových blán a dystrofickými zmenami neurónov.

 

Teraz sa pozrieme, akým spôsobom sa môžu larvičky škrkaviek dostať do hlavného mozgu:

Prvá cesta

Larvičky postupujú s tokom krvi zo spodnej dutej žily do pravej srdcovej komory. Odtiaľ do hornej dutej žily. Nemusia sa tam zdržiavať, pretože vo vrchnej dutej žile a v žilách mozgu nie sú záklopky. Ďalej pravú a casino pa natet ľavú krkavicou a vnútornou jarmovou žilou do mozgu. Ak je riadiaca ľavá hemisféra hostiteľa, dostávajú sa sprava. Ak je riadiaca pravá hemisféra, dostávajú sa larvičky do mozgu zľava alebo z oboch strán.

Druhá cesta

Larvičky škrkaviek môžu postupovať cez hltan, nosohltan, vedľajšie nosové dutiny, cez prederavenú kostičku LAMINA CRIBROSA, a cez očnicu. V tých prípadoch môžu vznikať migrény v oblasti temena, očí, objavuje sa ďalekozrakosť, krátkozrakosť alebo astigmatizmus.

Tretia cesta

Larvičky sa môžu dostávať cez bočné otvory v nosohltane Eustachovou trubicou do stredného a odtiaľ do vnútorného ucha a cez otvory v pyramídach spánkových kostí do mozgu.Z prednej časti pyramídy do spánkovej oblasti, zo zadnej časti v tylovej oblasti. Americkí vedci dokazujú, že polovica inzultov hlavného mozgu je spojená s ušnou patológiou. Často je pozorovaný hnisavý výtok z ucha, čo znamená, že mŕtve (a možno že aj živé) larvičky sa dostávajú s hnisom von.

 

Klinická prax

Zaujímavý je prípad pacienta, ktorý sa sám od seba zaujímal o očistenie organizmu podľa mojej metodiky. Štyridsiaty deň očisty obľúbenou ryžovou metódou sa u neho zvýšila teplota na 39 stupňov a z oboch uší mu začal vytekať hnis. Bolesti nemal. Odporučila som mu trochu potrpiet a vydržať kúru, doplniť ju natieraním tela 3% roztokom octu a pridať očistnú klyzmu. Ale bohužiaľ pacient sa zľakol a išiel do nemocnice. Tam mu dali antibiotiká, teplota sa znížila, výtok z uší prestal. Bohužiaľ, očistná kúra bola prerušená. Pacient mal pritom šťastie, že organizmus zareagoval na očistnú kúru, zobral sily a pomocou leukocytov zničil a vyviedol larvičky von.

Myslím, že ste už z uvedených príkladov pochopili, ako zákerné sú škrkavky, ktoré podľa WHO napadajú 2/3 obyvateľov planéty. Škrkavky môžu vyvolávať symptómy ako zápalov, tak nádorov, a sprevádzať človeka celý život. Symptómy sú veľmi rozmanité, od vrodenej hydrocefalie po infarkty. Preto je nutné s nimi nekompromisne bojovať.